logo

2021 rok był wyjątkowy dla całej branży – pierwszy raz w historii ogłoszono Europejski Rok Kolei. Na całym kontynencie zarówno pasażerscy, jak i towarowi przewoźnicy oraz instytucje i stowarzyszenia związane z sektorem zorganizowały wiele akcji promujących transport kolejowy. Symbolem międzynarodowego świętowania  był pociąg „Connecting Europe Express”, który 2 września rozpoczął 36-dniową podróż z Lizbony do Paryża, odwiedzając 26 państw i 100 miast, w tym również Gdańsk, Białystok, Muszynę, Warszawę oraz Kraków. Do promowania ERK dołączyła również spółka LOTOS Kolej, która w kwietniu ogłosiła konkurs „Sfilmuj kolej z LOTOS Kolej”.

Działalność handlowa

W ramach konkursu miłośnicy pociągów uwieczniali na zdjęciach czy filmach tabor z oznakowaniem LOTOSU podczas przejazdów w przeróżnych zakątkach Polski. Wśród nadesłanych i opublikowanych w serwisie Youtube prac nie zabrakło prawdziwych perełek, a kapituła konkursowa miała nie lada wyzwanie, by wybrać te najlepsze. Zwycięzcy z kategorii Film, Zdjęcia oraz Nagroda Internautów odwiedzili Ośrodek Szkolenia Maszynistów LOTOS Kolej w Gdańsku, gdzie za sterami symulatora lokomotywy Dragon 2 wyruszyli w wirtualną podróż. Pod czujnym okiem instruktorów laureaci osobiście mogli zmierzyć się z rzeczywistymi sytuacjami, które zdarzają się na torach i poznać tajniki prowadzenia pojazdu szynowego w różnych warunkach pogodowych.

Sfilmuj kolej baner.png

Spółka wspiera promocję kolei, zarówno biorąc udział w ćwiczeniach jako przewoźnik towarowy, jak również - we współpracy z Biurem Turystyki Kolejowej Turkol - w przejazdach pasażerskich zabytkowymi pociągami po ciekawych szlakach w całej Polsce, udostępniając wysłużonym wagonom lokomotywę SM 42 w historycznej odsłonie.

Turkol1.jpg

Podczas Europejskiego Roku Kolei z okazji Dnia Dziecka LOTOS Kolej oraz Turkol zabrały małych i większych pasjonatów na wycieczkę trasą Trójmiejskiej Kolei Metropolitalnej. Oprócz niespotykanego dzisiaj wyposażenia pociągu niekwestionowany zachwyt wzbudziły widziane z okien wagonów z lat 70-tych XX wieku wzbijające się w powietrze samoloty na gdańskim lotnisku.

Turkol2.jpg

Ten szczególny, a jednocześnie z uwagi na pandemię trudny rok dla branży, przewoźnik zwieńczył ćwiczeniami z Zarządzania Kryzysowego i Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania PATROL-21, organizowanymi przez Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy i Miasto Toruń. Ćwiczenia z symulacji wycieku gazu z wagonu cysterny odbyły się w rejonie stacji Toruń Towarowy. Wraz ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe, LOTOS Kolej mogła w warunkach bojowych doświadczyć jak funkcjonują procedury służące powiadamianiu o zdarzeniach, zgodnie z wdrożonymi w obu podmiotach systemami zarządzania. Obserwatorami ćwiczeń było kilkadziesiąt osób, głównie przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Europejski Rok Kolei był prawdziwą gratką dla miłośników pociągów, którzy dzięki inicjatywom wdrażanym przez Komisję Europejską oraz urzędy i przewoźników w całej Europie mogli wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach, jakie przypomniały, że kolej to nie tylko forma ekologicznego transportu, ale także piękna historia i źródło pasji.

Dla LOTOS Kolej 2021 rok był rekordowy pod względem osiągniętych wyników – praca przewozowa wyniosła 5,6 mld ntkm, czyli o 2,3 procent więcej niż w dotychczas najlepszym roku 2019. Znacznie, bo o 112 procent w stosunku do 2020 roku, wzrosły przewozy intermodalne realizowane przy wykorzystaniu nowoczesnego taboru zakupionego dzięki środkom otrzymanym w ramach projektu unijnego. Ponadto flotę spółki zasiliły nowoczesne lokomotywy w barwach LOTOSU, m.in. Gama 111Ed-20, Vectron X4-EA, Dragon 2 E6ACTa, TRAXX DC3 E594 oraz Griffin E4DC, który otrzymał logo "Europejski Rok Kolei. Wybierz Kolej!”.

Udostępnij